Сонце... Більшість з нас любить поніжитися під його теплими променями недарма. При помірному перебуванні на сонці поліпшується настрій, підвищуються енергетичні ресурси, оскільки під його впливом в організмі виробляється серотонін. Цей нейромедіатор також відомий, як «гормон щастя» і «сироватка бадьорості». Під впливом сонця синтезується дуже важливий для людини вітамін D. Він нормалізує ріст і розвиток кісток, налагоджує згортання крові, зміцнює загальний імунітет, протистоїть хронічній втомі, покращує стан волосся і нігтів, здійснює ще масу позитивних ефектів. Сонячне світло знижує тиск і ризики формування тромбів. Воно має дезінфікувальні властивості, а відтак прискорює загоєння порізів, прищів, вугрового висипу, покращує стан при екземі, псоріазі, атопічному дерматиті. Значення помірного УФ-випромінювання для шкіри не переоцінити.

Проте є й інша сторона медалі. Актуалізується вона при надмірному перебуванні на сонці в літній період, особливо під час його найбільшої активності (12:00-15:00 години дня). Тривала дія сонячних променів може призвести до гострих і хронічних фотопошкоджень шкіри та сонячних опіків. Це, в свою чергу, в майбутньому несе небезпеку розвитку пухлин шкірних покривів і практично відразу запускає процеси фотостаріння. Сильно страждає структура: виникає пігментація, збільшуються зморшки, знижується тургор. Більшість косметологів сходяться на думці, що шкіра передусім старіє не від віку, а саме через вплив ультрафіолетових променів.

Так, сонце воно таке. Одночасно корисне і здатне зашкодити. У ньому – величезні протилежні сили. Як же бути, щоб отримати максимальну користь, а негативам не дати жодних шансів? По-перше, відмовитися від занадто довгого перебування на пекучому сонці все-таки доведеться. Але не поспішайте засмучуватися, адже, по-друге, є чудові помічники, які розумне за часом перебування на сонечку роблять цілком безпечним. Це сучасна косметика від фотостаріння з SPF-захистом.

Детальніше про фотостаріння шкіри, про фактор захисту від УФ-випромінювання СПФ, а також про ефективні в цьому питанні косметичні засоби ви дізнаєтеся з цієї статті.

Вивчаємо проблему: що таке фотостаріння шкіри?

Якщо, по суті, то фотостаріння шкіри – це зміни, спровоковані хронічним впливом УФ-випромінювання, який призводить до множинних фотопошкоджень шкіри.

Кілька фактів про фотопошкодження:

  • шкіра може їм піддаватися в будь-яку пору року – не тільки в літню спеку, але й під час зимових негод, якщо не має SPF-захисту;
  • фотопошкодження мають накопичувальний ефект і в результаті призводять до фотостаріння;
  • первинні ознаки фотопошкодження проявляють себе ще до симптомів хроностаріння шкіри.

Хто в групі ризику? Найбільше до фотостаріння схильні:

  • люди зі світлою шкірою і волоссям (з першим та другим фототипами). І чим шкіра світліша, тим обережнішими слід бути;
  • діти. Дитяча шкіра набагато ніжніша й вразливіша, ніж доросла;
  • дівчата і жінки в періоди гормональних змін (в перехідному віці, під час вагітності та після пологів, при менопаузі тощо), а також при порушеннях балансу прогестерону й естрогену в організмі;
  • люди з такою шкідливою звичкою, як куріння;
  • любителі соляріїв. Високі дози ультрафіолетових променів типу А дуже згубно позначаються на природному еластині й колагені організму.

Хроно- і фотостаріння – в чому різниця?

Це два окремі види старіння шкіри.

Хроностаріння – процес біологічний, обумовлений генетично, проявляється з віком. При ньому тканини відновлюються повільніше, дефектні та пошкоджені структури накопичуються. Знижується кількість вологи, реалізується дегідратація, шкіра стає сухою. Зовні все це проявляється обвисанням тканин, втратою тонусу, зниженням еластичності, а ще дряблістю, зморшками і гіперпігментацією.

Фотостаріння обличчя і тіла посилює хроностаріння. На відміну від хроно-, фотостаріння від віку не залежить, може запускатися навіть з народження. Виною тому сонце, про що ми розповіли вище. У дермі під впливом УФ-випромінювання накопичуються вільні радикали, які ушкоджують сполучні тканини. Еластин розпадається. Виникають розтяжки і провисання. Рани загоюються повільніше, гальмуються процеси відновлення. Фотостаріння шкіри обличчя і тіла проявляється у всій «красі».

Ознаки фотостаріння:

  • тонка, суха, зневоднена шкіра;
  • втрата пружності, еластичності;
  • підвищення щільності рогового шару;
  • неоднорідний колір обличчя, підвищена пігментація;
  • ранні зморшки різної глибини;
  • купероз, ускладнення з поверхневими кровоносними судинами.

Що ж, проблема неприємна, однак зрозуміла. Тепер перейдемо до питання її вирішення.

Основні методи боротьби із фотостарінням:

  • сказати «ні» тривалому перебуванню на сонці, особливо в години його максимальної активності, й не переборщувати з походами в солярій;
  • виключити інші фактори ризику, зокрема куріння;
  • не зловживати сонячним теплом при гормональних змінах;
  • налагодити збалансоване харчування, вживати багато фруктів і овочів, перш за все тих, які містять цінні для шкіри вітамінами А, С та Е;
  • розглянути варіант салонних процедур проти фотостаріння (біоревіталізація, хімічні пілінги, дермабразія, мезотерапія, фотоомолодження – методи турботи про свою привабливість сьогодні існують різноманітні);
  • грамотно підібрати косметику з SPF (бажано, від 15) для застосування на постійній основі. Ідеальні засоби з вітамінами С і Е в складі, а також ті, що поєднують два типи фільтрів: фізичні (відбивають промені сонця) та хімічні (стимулюють синтез меланіну).

Стоп фотостаріння: косметика з максимальною турботою про шкіру обличчя та тіла

Пропонуємо розглянути популярні косметичні засоби, які допоможуть ефективно протистояти фотостарінню:

Крем від фотостаріння Moisturizing Face Cream SPF 30 Mr.SCRUBBER. Найкращий SPF для обличчя на кожен день. Надійно доглядає, піклується і реалізує захист від UVA і UVB променів, запобігає фотостарінню, не дає з’являтися сонячним опікам.

Олія для інтенсивної засмаги Bronze Body SPF 5 Mr.SCRUBBER. Живить, здійснює зволоження, розгладжує шкіру. Стоїть на сторожі обгорання, пересушування і виникнення пігментації.

Олія-бронзатор після засмаги Bronze Body bronze&glow Mr.SCRUBBER. Забезпечує додаткове зволоження, розгладжує і пом’якшує дерму, усуває сухість та лущення. А на додачу підкреслює естетику засмаги, надаючи шкірі спокусливого сяйва.

Заспокійливий, зволожувальний гель після засмаги Bronze Body Mr.SCRUBBER. Охолоджує, зволожує і пом’якшує – те, що треба після прийняття сонячних ванн. Додатково нормалізує гідроліпідний баланс, усуває почервоніння і сприяє рівномірній засмазі.

SPF в косметиці

На завершення розповімо про маленьке скорочення «SPF», що описує термін з величезним значенням.

SPF – це те, що в декоративній, а тим паче доглядовій косметиці не можна переоцінити. Sun Protection Factor, скорочено SPF, є позначенням фактора захисту від ультрафіолетового випромінювання. Скільки SPF має бути в кремі? Вважається, чим вищий SPF засобу, тим він ефективніший. Але тут є низка нюансів. Наприклад, косметика SPF повинна підбиратися, головним чином, згідно з тоном шкіри (фототипом). Не обов’язково віддавати перевагу найбільшим значенням фактора захисту, якщо шкірі чудово підходять і менші.

Оптимальні значення SPF для поширених у нас фототипів:

  • Кельтський (бліді шкірні покриви, багато веснянок, волосяний покрив світлих тонів, зелений/блакитний колір очей) – не менше 40 SPF;
  • Світлошкірий європейський (світла шкіра, русявий колір волосся, зелений/блакитний/сірий колір очей, можливо трохи ластовиння) – не менше 30 SPF (на відпочинку) і 20 SPF (в повсякденних умовах);
  • Темношкірий європейський (смагляві відтінки шкіри, темно-русяве/каштанове забарвлення волосся, сірі/карі очі) – 20 SPF (на природі) та 15 SPF (у місті);
  • Середземноморський (смаглява шкіра, темних відтінків волосся і карі очі) – вистачить 10-15 SPF (іншими словами, цілком підійде легкий СПФ для обличчя та тіла).

Основні правила застосування SPF косметики:

  • нанесення достатніх обсягів (засіб повинен лягати рівним відчутним шаром, але не текти);
  • не плюсування значень SPF з різної косметики при одночасному нанесенні (актуальний максимальний фактор захисту одного косметичного засобу);
  • оновлення сонцезахисту кожні дві-три години й щоразу після купання/вмивання;
  • використання SPF косметики за потреби протягом ріку;
  • ретельне змивання сонцезахисного засобу після повернення в приміщення.

Хай сонце дарує вам тільки позитив, а фотостаріння шкіри залишиться чимось далеким і неактуальним!