Чи замислювалися ви коли-небудь про важливість такого етапу догляду за шкірою обличчя, як зволоження? Може, вважаєте, що для вашого типу шкіри подібні процедури зайві й ніколи не розглядали варіант їх виконання? Можливо, навпаки перепробували безліч засобів для зволоження, але так і не відчули бажаного ефекту, а тепер докоряєте собі, що втратили щось важливе чи десь не допрацювали? Наша стаття буде корисною для кожного. Ми зібрали всю ключову інформацію по темі «зволоження шкіри обличчя» та подали її в зручній формі запитань-відповідей. Захочете розібратися в нюансах від А до Я – зможете прочитати матеріал повністю. Знадобиться вибіркова інформація щодо окремих аспектів – з легкістю знайдете те, що необхідно. Не будемо гаяти даремно час, розпочнемо.

√ Чому потрібно зволожувати шкіру?

Зволоження шкіри обличчя в домашніх умовах – обов’язковий щоденний ритуал догляду. Чому? Ну, як би ви описали гарну шкіру? Гладка, ніжна, пружна, така, що випромінює свіжість і природне сяйво – приблизно так? Тож ось, вона просто не може бути такою без правильного зволоження. Це перша, головна і наочна причина, яка пояснює, навіщо зволожувати шкіру обличчя. Регулярне та якісне зволоження – запорука збереження естетики шкірних покривів на довгі роки.

А ось вам ще декілька причин:

  • боротьба з передчасними віковими змінами. Більшості відомо, що з віком колаген та еластин у шкірі (а ці білки потрібні для підтримки її гладкості, пружності та еластичності) виробляються у зменшених кількостях. Але мало хто знає, що менше стає й гіалуронової кислоти – компонента, який притягує і утримує вологу в шарах шкіри плюс стимулює синтез власного колагену. Якщо регулярно використовувати засоби з гіалуроновою кислотою, активне зволоження гарантоване. Це, своєю чергою, запобігає ранньому виникненню зморшок, а у вже наявних зменшує вираженість;
  • підвищення захисної функції. Щоденне зволоження шкіри обличчя сприяє відновленню та зміцненню захисного гідроліпідного бар’єру. Це така шкірна ділянка, яка нівелює згубний вплив різних зовнішніх та внутрішніх факторів. Завдяки їй, шкіра менш вразлива до всіляких агресивних впливів, як от до низьких температур і різких температурних змін, сильного вітру, сухого повітря тощо;
  • підтримка красивого й здорового кольору обличчя, рівномірного тону та текстури + протистояння таким неприємностям, як лущення і запалення. Все це разом сприяє рівному нанесенню макіяжу. Дуже складно зробити гарний мейкап, якщо текстура шкіри неоднорідна або є якісь інші дефекти. Косметика може скочуватися й навіть робити акцент на недосконалих ділянках. Із правильно зволоженою шкірою шанси на гармонійний макіяж максимізовані.

√ Що таке зневоднення шкіри, як і чому воно проявляється?

Зневодненістю називається специфічний стан шкіри, спровокований нестачею вологи. Не варто плутати її із сухістю. «Суха» та «зневоднена» лише на перший погляд здаються синонімічними поняттями. Коли справа стосується шкіри, це не так. Між сухою та зневодненою шкірою є величезна різниця. Суха шкіра – це закладений генетикою тип, який потребує певного догляду для підтримки оптимального стану. Разом з тим, зневоднення – явище тимчасове, яке провокують подразнювальні фактори. Його можна виправити, грамотно підібравши зволожуючий догляд для обличчя.

Основні причини дефіциту вологи у шкірі:

  • вік та пов’язане з ним уповільнення вироблення природного зволожувача – гіалуронової кислоти;
  • негативний вплив навколишнього середовища (стрибки температур, морози, пересушене повітря, сонячний ультрафіолет);
  • не відповідна типу та потребам шкіри зволожуюча косметика для обличчя або взагалі відсутність такої в домашній косметичці;
  • недотримання питного режиму.

Проявляється дегідратація шкіри так:

  • відчуття сухості, стягнутості та дискомфорту, зокрема після вмивання;
  • підвищена чутливість;
  • рання поява зморшок та підвищене їхнє вираження;
  • виникнення ліній зневодненості (дрібних зморшок по всьому обличчю, не тільки на зонах з активною мімікою);
  • тьмяний колір обличчя, сіруватий відтінок, відсутність природного сяйва;
  • нерівності рельєфу;
  • зниження пружності та еластичності;
  • свербіж, почервоніння й ділянки, що лущаться;
  • розширені пори, надмірне виділення шкірного сала та жирний блиск обличчя;
  • запалення, закупорка пір і поява прищів.

При виявленні чогось із перерахованого вище необхідно не відтягувати вирішення проблеми, своєчасно реалізовувати інтенсивне зволоження для обличчя. Пам’ятайте: зневоднення – тимчасовий стан, і якщо дотримуватися рекомендацій щодо догляду, незабаром шкіра знову стане гарною, здоровою, повною життєвих сил та буде в тонусі.

√ Чи всіх типів шкіру необхідно зволожувати?

Існує думка, що зволожуючі засоби для жирної шкіри не потрібні, тільки для сухої, ну максимум іноді для нормальної. Але ми з вами з’ясували, що зневоднення – не синонім сухості. Доцільність зволоження не залежить від стану, типу, віку та інших факторів. Воно актуальне у будь-якому випадку. Зневодненою через різні причини може стати будь-яка шкіра. І суху, нормальну, комбіновану, й жирну шкіру потрібно зволожувати, причому в будь-якому віці.

Поширена помилка – не зволожувати жирну шкіру, а навпаки активно її підсушувати. Цей вкрай хибний підхід лише погіршує ситуацію. Шкірний жир починає вироблятися ще посиленіше, пори закупорюються, виникає акне тощо.

Зволоження обличчя – надважлива умова його привабливості. Регулярно і правильно потрібно дбати про кожен тип шкіри, щоб вона випромінювала здоров’я й не завдавала зайвого клопоту.

√ Чим зволожувати шкіру обличчя?

У наш час не важко знайти відповідну доглядову косметику. Це можуть бути як спеціальні засоби для зволоження шкіри обличчя, так і косметичні продукти з широким функціоналом, зокрема поживні, омолоджуючі та ін. Комусь достатньо одного засобу, іншим може знадобитися комбінація з кількох. У продажу є різні креми, гелі, еліксири, лосьйони, сироватки, олії, маски, флюїди… Потрібно вирішити, що підійде саме вам. Досвідчений консультант з косметики завжди допоможе визначитися та підібрати лінійку дієвих зволожувальних засобів.

√ Як вибрати засіб для зволоження шкіри?

Якщо ви вирішите підбирати зволожуючу косметику самостійно, аби отримати в результаті застосування максимальний ефект, врахуйте такі моменти:

  • тип шкіри;
  • активні інгредієнти косметичної продукції;
  • відповідний час роботи засобу (денний або нічний);
  • досвід використання попередньої косметики аналогічного плану (якщо є).

Якщо з двома останніми пунктами все зрозуміло, то з першими не все однозначно. Тому ми зараз їх розглянемо детальніше.

Отже, підібрати найкраще зволоження для обличчя допоможе врахування відповідності типу шкіри:

  • суха. Характеризується недостатнім функціонуванням сальних залоз, а також дефіцитом шкірного жиру. Це підвищує її вразливість до зовнішніх негативних впливів. Суху шкіру видають знижена товщина і тьмяність, подразнення, стягнутість та лущення. Її обов’язково потрібно зволожувати, захищати та живити. Чудово підійдуть пом’якшувальні засоби, в основі яких – натуральні олії або сквалан. Добре покаже себе зволожуюча косметика, здатна заповнити нестачу власних ліпідів. Вітаються такі впливи косметичних продуктів, як створення бар’єру для вологовтрат, відновлення ліпідного балансу, протистояння негативам, які провокують сухе повітря і температурні перепади, усунення подразнень, лущень та запалень. Вибирайте продукт з м’якою та дбайливою дією, оскільки сухість шкіри найчастіше супроводжується її підвищеною чутливістю;
  • жирна. Якщо у вас шкіра жирного типу, значить при неправильному зволоженні їй властиві розширені пори, надмірна робота сальних залоз, наявність жирного блиску. Значить вам нерідко доводиться боротися із запаленнями та висипаннями. У такому випадку найкращі зволожуючі засоби для обличчя ті, що інтенсивно, але делікатно зволожують і наділені легкою текстурою, наприклад, гелі або флюїди. Можуть використовуватися легкі зволожуючі креми для обличчя, але вони повинні бути некомедогенними, в їхньому складі не вітаються мінеральні олії. А ось себорегулювання і матування – ті функції, які у вказаній ситуації навіть дуже бажані. Зволожувати жирну шкіру важливо регулярно. Також її слід правильно очищати: використовувати для очищення ті засоби, які не пересушують й не позбавляють епідерміс цінної вологи;
  • комбінована (нормальна + суха чи жирна). Логічне правило зволоження шкірних покривів цього типу, яким чомусь часто нехтують: комбінованій шкірі – комбінований догляд. Кожна ділянка на обличчі повинна отримувати відповідну турботу, тобто для Т- і U-зон при вираженій різниці між ними необхідні різні зволожуючі засоби для обличчя. Це трохи клопітніше, але при грамотному підході суттєво ефективніше. Т-зона з підвищеною активністю сальних залоз (чоло, ніс, підборіддя) добре зволожується засобами з легкою текстурою, можливо, навіть матуючими. А U-зона, як правило, більш суха, може бути з лущенням (нижня частина підборіддя, щоки, вилиці та скроні) – більш щільними кремами, класичною косметикою для зволоження. Якщо відмінності між Т- і U-зонами є, але вони незначні, чудовий варіант – універсальний зволожуючий засіб для всіх типів шкіри;
  • нормальна. Рідкісність, але й таке буває. Шкіра може належати до нормального типу, а відтак бути оптимально зволоженою та пружною, випромінювати природне сяйво, не мати хоч якихось недосконалостей. Якщо ви – власник нормальної шкіри, ми за вас щиро раді. Але не поспішайте розслаблятися. Ви ж пам’ятаєте, що проблеми сухості можуть виникати протягом усього життя внаслідок причин, які не завжди залежать від нас з вами. Щоб якомога довше ваша шкіра була такою ж, як і зараз, теж обов’язково доглядайте за нею. Зволожуючі креми та інші засоби для нормальної шкіри знайти – не проблема.

З типами шкіри розібралися. Тепер стосовно складу косметичних засобів.

Основні компоненти формул, які є орієнтиром при виборі гарного засобу для зволоження обличчя:

  • гіалуронова кислота (високо- і низькомолекулярна). Потрібна для зволоження шкіри речовина №1. Оскільки це надважлива частина міжклітинного матеріалу дерми, її дефіцит – одна з ключових причин сухості, слабкого тонусу та зниженого тургору тканин. Високомолекулярна гіалуронова кислота високоефективно зволожує шкіру, утримує в ній вологу, створюючи тонкий захисний шар, що перешкоджає вологовтратам. Низькомолекулярна працює у напрямку вирівнювання мікрорельєфу, заповнення дрібних мімічних зморшок та ліній зневодненості. Крім цього, допомагає організму виробляти власний колаген;
  • календула. Поєднала в собі зволожувальну дію з очищувальною та заспокійливою. Також прискорює ранозагоєння, підвищує захисний потенціал шкіри, звужує пори й вирівнює тон та текстуру;
  • зелений чай. Забезпечує делікатне зволоження шкіри, пом’якшення і тонізацію. Здатний усувати почервоніння та подразнення, заспокоює, оновлює клітини;
  • сквалан. Мега ефективно відновлює гідроліпідну мантію, глибоко зволожує, забезпечуючи збереження оптимального рівня вологи на тривалий час. Ще здійснює заспокійливий та антибактеріальний впливи, захищає від шкідливих факторів навколишнього середовища;
  • гліцерин. За ним – глибоке зволоження, очищення пір і прискорення місцевого метаболізму з усуненням токсинів та продуктів розпаду. Також допомагає транспортувати інші корисні компоненти глибше у шкіру, сприяє вирівнюванню, розгладжуванню зморшок, забезпечує природний ліфтинг-ефект;
  • бавовна. Екстракт або олія бавовни забезпечує глибоке зволоження шкіри та зберігає ефект на весь день. Додатково інтенсифікує клітинний обмін, діє як антиоксидант, здійснює антибактеріальний вплив та має захисні властивості. Дарує шкірі гладкість і чистоту, усуває відчуття сухості й стягнутості;
  • пантенол. Зволожує, заспокоює та зміцнює дерму. Ефективно бореться з подразненнями, запаленнями, свербінням і лущенням. Захищає від зовнішніх негативів, відновлює клітини та оновлює шкіру.

На замітку! Якщо в косметичний засіб для зволоження введені компоненти, покликані забезпечувати вологоутримування, найкращий варіант його нанесення – на вологу шкіру. Таким чином, вдається ніби заблокувати вологу всередині.

Щоб бути впевненими у правильності вибору зволожувального засобу для шкіри, обов’язково цікавтеся його складом. Необхідна доза вологи буде забезпечена лише в тому випадку, якщо в косметиці буде один або кілька інгредієнтів-зволожувачів.

√ Що НЕ потрібно робити, аби результат доглядових заходів, зосереджених на зволоженні, порадував?

5 головних «НЕ» у питанні зволоження шкіри:

  1. Не пропускати й не нехтувати регулярністю. Догляд за шкірою, спрямований на виключення дефіциту вологи в ній, має бути щоденним. Причому, якщо ви багато часу проводите в приміщенні з сухим повітрям або на відкритому просторі, актуалізується ще й кількаразове зволоження за день.
  2. Не наносити засоби для зволоження шкіри обличчя, попередньо її не очистивши.
  3. Не очищати шкіру «до скрипу». Навіть найглибше очищення має бути делікатним, щоб не нашкодити захисному шару, настільки важливому для оптимального рівня вологи.
  4. Не використовувати засоби, хоч навіть найкращі, якщо вони призначені для іншого типу шкіри.
  5. Не нехтувати УФ-захистом, застосуванням засобів із SPF-фільтрами. Ніяка, навіть найефективніша зволожуюча косметика, не впорається зі своїми завданнями на 100 %, якщо паралельно шкіра страждатиме від агресивної дії сонячних променів.

√ Чи є сезонні особливості догляду за шкірою обличчя?

Чи відрізняється зволоження шкіри обличчя взимку та влітку? Це дуже правильне запитання. І насамперед не через відмінності. А тому що, якщо ви це запитуєте, значить розумієте, що зволожувати шкіру потрібно, незалежно від сезону.

Головна зимова небезпека – опалення та, відповідно, надмірно сухе повітря у приміщеннях. Також шкірі шкодять різкі зміни температури при виході з тепла на мороз і навпаки. Дбаючи про зволоження взимку насамперед зверніть увагу на засоби з максимальною турботою про гідроліпідний бар’єр. У цей час він особливо важливий.

В літню спеку небезпека передусім йде від пересушеного кондиціонерами повітря та агресивного сонячного випромінювання. Правильне зволоження шкіри обличчя влітку передбачає обов’язкову наявність SPF-захисту. Також важливо вживати достатньо рідини й довго не перебувати під палючим сонцем.

Не лише взимку та влітку, а й у міжсезоння, коли часто змінюється температура повітря, дме холодний вітер, спостерігається дефіцит поживних речовин в організмі, потрібне зволоження обличчя. Бажано компонувати його з інтенсивним живленням шкіри. Слід вибирати комплексні засоби, які всебічно піклуються про шкірні покриви: зволожуючі, зміцнювальні, живильні, захисні та ін.

Підсумуємо. Зволоження шкіри обличчя – зовсім не дрібниця, як, можливо, ви думали спочатку. Воно важливе й потрібне. Його реалізація має низку правил, що не відрізняються складністю, проте мають неабияке значення для результату. Зволожувати необхідно шкіру всіх типів, кожного – зі своїми особливостями, застосовуючи відповідну в кожному конкретному випадку зволожувальну косметику. На актуальність застосування косметичних засобів для зволоження такий фактор, як сезонність, не впливає. Просто, в залежності від пори року, необхідно підбирати відповідний догляд.

Здається все, що ми хотіли сказати вам, сказали. Залишилося лише побажати вашій шкірі завжди бути оптимально вологою, що ми щиро й робимо!