Гарна засмага – один із найяскравіших атрибутів періоду літніх відпусток. Тиждень-другий на березі озера, моря чи океану – це не тільки чудовий спосіб змінити обстановку, вибратися з повсякденної рутини, відпочити та наповнитися енергією на довгий час. Це ще й прекрасна нагода подбати про красу свого тіла, не докладаючи надмірних зусиль. Під красою у цьому випадку передбачається саме отримання бронзової засмаги.

Чи згодні ви, що повернутися з відпустки, не загорівши – не порядок? Маєте як позитивний, так і не зовсім приємний досвід прийняття сонячних ванн? Якраз збираєтеся в поїздку й цікавитеся, як добре засмагнути на сонці, щоб повернутися додому не лише відпочилими, повними сил, але й з гарним темнуватим тоном шкіри? Вам обов’язково потрібно врахувати основні правила безпечної засмаги. Так, так, саме безпечнї. За цим параметром підтягнуться і такі, як естетика, рівномірність, відсутність дискомфорту тощо. Коли йдеться про засмагу, завжди ставте безпеку на перше місце – і остаточні результати точно не підведуть.

Ідеальна засмага – це передусім безпечна засмага, а вже потім – рівна і красива.

Засмага – що це таке і чим може бути небезпечне?

Засмагою називаються колірні зміни на шкірі (у бік більш темних тонів), які з’являються під впливом ультрафіолету, в результаті формування та накопичення в нижніх шкірних шарах пігменту меланіну. Характерне і всім знайоме потемніння шкіри при перебуванні на сонці є закономірною відповіддю організму на сонячне світло, а якщо точніше, то його захисною реакцією на ультрафіолетове випромінювання (сонячну радіацію).

Якщо засмагати помірно, враховуючи не тільки, як добре засмагнути, але і як максимально безпечно, можна отримати і естетичний ефект у вигляді легкого бронзового відтінку, і певну користь для здоров’я.

Помірна засмага = естетика + користь.

Найбільша цінність, яку сонце несе організму людини – це постачання вітаміну Д, речовини, не просто бажаної, а життєво необхідної для міцного здоров’я та доброго самопочуття. З її участю інтенсифікується засвоєння кальцію – будматеріалу для кісткових тканин. Так що від неї, від її обсягів в організмі залежить стан кісток, зубів, а ще м’язів. Вона перешкоджає зайвим жировим відкладенням, а при її нестачі не змушують на себе довго чекати такі негативи, як целюліт, відвислий животик і друге підборіддя. Також вітамін D стимулює кровотік, покращує роботу мозку, активізує ріст клітин, нормалізує метаболізм, зміцнює імунітет, прискорює регенеративні процеси в тканинах, сприяє ранозагоюванню, допомагає ефективно боротися з вугровим висипом та легкою формою псоріазу.

Сонячне випромінювання та спеціальні вітамінні добавки – два основні джерела, з яких можна наситити організм вітаміном D у достатніх обсягах. Якщо в холодну пору року, коли сонця замало, щоб покрити вітамінні потреби, оптимальним рішенням є саме додаткове введення в раціон добавок, то з весни до осені найкраще помірно засмагати, і колір шкіри роблячи симпатичним, й постачання віт. Д в організм забезпечуючи у належних об’ємах.

Однак, здебільшого ситуація така: мало хто засмагаючи має на меті можливість наситити шкіру вказаним вітаміном. Більшістю процес сприймається як чисто косметичний, такий, що приховує плями, зморшки та висипання на шкірі, що надає естетичного бронзового забарвлення. Мовляв, це добрий спосіб замаскувати низку шкірних дефектів, наприклад, акне. А якщо можна, то чому б не скористатися – вирішує багато хто, не занурюючись у суть справи й не усвідомлюючи, що, давши на початку непоганий ефект, згодом ультрафіолет тільки посилить ситуацію і призведе до ще тяжчого загострення. Звідси (з огляду на переслідування хибних цілей, через неповне розуміння суті процесу і недотримання правил засмаги) – й перебір з отримуваними ефектами. Опіки та теплові удари – найпоширеніші з них, проте далеко не єдині.

Нехтування правилами засмаги = ціла низка проблем, і не лише естетичних.

Почервоніння, що супроводжуються неприємними відчуттями, опіки, пухирі, підвищена сухість, поява ділянок з лущеннями – ось основні негаразди, які можуть дати про себе знати, якщо переборщити з перебуванням на сонці. Все це може не просто зіпсувати відпочинок, а й спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям.

Якщо турбуватися лише про те, як гарно засмагнути на сонці, та не приділяти уваги питанням безпеки, можна прискорити актуалізацію таких проблем:

  • передчасне старіння, прояв неестетичних вікових змін (сухості, дряблості, млявості, шорсткості, темних кіл і слідів втоми під очима, сітчастих почервонінь, численних дрібних зморшок, порушень пігментації на відкритих ділянках та ін.) насамперед на шкірі, її прискорене фотостаріння;
  • шкода для очей та зору загалом. УФ промені провокують помутніння кришталика, є передумовою виникнення катаракти. І якщо спочатку це проявляється незначними зоровими дефектами (двоєнням, жовтизною видимих об’єктів), то закінчиться все може аж сліпотою;
  • поява та розвиток добро- і злоякісних утворень (кератом, базаліом та меланом). Онкологічні хвороби шкіри в 90 % випадків дають про себе знати саме через вплив ультрафіолету, що ушкоджує клітини на рівні ДНК.

Зі сказаного закономірним є те, що використовувати сонцезахисні засоби для безпечної засмаги та дотримуватися всіх інших правил перебування на сонці – не просто мега важливо, а й логічно настійно рекомендується косметологами, дерматологами, окулістами, онкологами, а також фахівцями і лікарями суміжних напрямків та загальної практики.

Як засмагати правильно?

Як правильно засмагати? Як отримати безпечну засмагу на сонці? Як дотриматися золотої середини між естетичною складовою та виключенням ризиків для здоров’я? Коротко відповісти на ці запитання не вдасться. Але можна систематизувати весь обсяг відомостей щодо безпечної засмаги списком правил.

Засмага на сонці може бути приємною і приносити задоволення, але щоб вона ще й сприяла безпеці вашої шкіри та здоров’ю, важливо дотримуватися 5 ключових правил безпечного засмагання на сонці:

1. Уникайте тривалого перебування під палючим сонцем, особливо в години його максимальної активності та агресивності (з 11 ранку до 4 вечора, коли ультрафіолетові промені найінтенсивніші). Опівдні та в середині дня – це той час, коли перебувати на відкритому сонці протипоказано, адже саме тоді ризики отримати опіки, тепловий удар та спровокувати виникнення меланоми максимальні. Захистіть себе, залишаючись в тіні у цей час.

2. Засмагайте поступово та дозовано. Не потрібно в перший же день відпустки якомога більше підставляти тіло сонячним променям. Врахуйте, що саме напочатку існують найбільші ризики обгоріти. Поки в шкірі не виробиться необхідний відсоток меланіну, вона буде дуже чутливою до агресивності сонця. Почніть з 10-20 хвилин, поступово збільшуючи час перебування під сонячним ультрафіолетом. Чергуйте перебування на сонці, з перебуванням у тіні, купанням у водоймі. Якщо можливо, вибирайте активності на свіжому повітрі в тіні, особливо в періоди пікового сонячного випромінювання. А перебуваючи на лежаку, покривалі, періодично змінюйте положення тіла, підставляючи сонечку різні сторони. Слідкуйте, щоб тіло не перегрівалося.

3. Використовуйте сонцезахисні засоби для шкіри. Завжди беріть із собою на літній відпочинок сонцезахисний крем із SPF (фактор захисту від сонця) не менше 30. Не обов’язково використовувати саме крем для засмаги на сонці. Це може бути спрей, флюїд, емульсія, олія або щось інше. Головне – з відповідним фактором СПФ і щоб засіб не просто лежав у вашій пляжній сумці, а використовувався при кожній потребі.

Якому саме значенню SPF віддати перевагу, орієнтуйтеся на ступінь вже наявної засмаги, свій фототип (чим світліша шкіра, тим більший захист їй потрібен), ще на індекс сонячної активності та своє місцезнаходження (відображувальна здатність водойм посилює вплив сонячного ультрафіолету). Якщо у вас світла або чутлива шкіра, тримайтеся подалі від сонця і застосовуйте вищий SPF, щоб запобігти опікам. Пам’ятайте, що вода та пісок можуть посилити ультрафіолетове випромінювання, тому будьте особливо уважні на пляжі та в басейні.

Наносити сонцезахист потрібно щедро на всю відкриту шкіру (руки, плечі, спину, ніс, вуха, щоки тощо) за 30 хвилин до виходу на сонце. Повторювати нанесення кожні дві години і після кожного занурення у воду.

Найкращі засоби для засмаги не тільки захищають шкіру від УФ-випромінювання, нормалізуючи вироблення меланіну, не лише перешкоджають фотостарінню. Вони ще й забезпечують такі ефекти, як пом’якшення, зволоження, тонізація, живлення, відновлення, турбота про пружність та еластичність.

4. Реалізуйте сонцезахист комплексно. Тобто використовуйте не тільки захисний крем від сонця (ну або котрийсь інший засіб), але й правильно одягайтеся, не нехтуйте пляжними аксесуарами. Що може прийти на допомогу, щоб мінімізувати шкідливий вплив сонця на шкіру та очі? Крислаті капелюхи, сонцезахисні окуляри, легкий одяг, що закриває плечі та руки, який можна одягати на пляжі час від часу, щоб робити перерви в інсоляції.

Головний убір – це взагалі маст-хев на пляжі. Якщо ви прийшли на берег водойми і помітили, що забули взяти щось на голову, або майструйте аксесуар із підручних засобів, або одразу повертайтеся за ним в будинок. Без головного убору перебувати під відкритим сонцем заборонено. Це дуже шкідливо для здоров’я та самопочуття. Ризики перегріву та отримання сонячного удару досягають своїх пікових значень. Рекомендуємо використовувати головний убір із козирком. Він не лише голову захистить, а й про шкіру обличчя подбає. Запобігатиме її пересиханню, перешкоджатиме передчасній актуалізації зморшок, не дасть шансів прояву пігментних плям на обличчі тощо.

Ще один незамінний пляжний аксесуар – парасолька. Вона чудово допоможе сховатися від сонця на час перерв у прийнятті сонячних ванн і якщо немає можливості залишити пляж у період особливо агресивного сонця (з 11:00 до 16:00);

5. Не обмежуйте захист шкіри від сонця підготовчими заходами та дотриманням правил під час перебування на відкритому повітрі. Повернулися з пляжу – зволожте тіло (прийміть душ, а потім нанесіть на шкіру зволожувальний засіб, наприклад, спеціальний крем після засмаги або гель після засмаги), щоб протистояти відчуттю стягнутості та сухості, а ще щоб зберегти ефект на більш тривалий період. Уважно слідкуйте за станом шкіри після засмаги і звертайтеся до лікаря, якщо виявите незвичні зміни, як от появу нових родимок, зміну форми або забарвлення тих, що вже були.

Дотримання цих найважливіших правил має дуже велике значення для здоров’я. Пам’ятайте, що безпечна засмага не тільки збереже вашу шкіру молодою і здоровою, але й зменшить ризик розвитку раку шкіри та інших проблем, пов’язаних з інтенсивним сонячним випромінюванням.

Секрети рівномірної засмаги

Коли про безпеку поговорили, вважаємо не зайвим приділити увагу й естетичному питанню. Так, безпека завжди має бути на першому місці, але й інші аспекти можна пропрацювати, якщо про мінімізацію ризиків уже подбали.

Отже, як отримати рівну засмагу на морі? Дотримуйтеся таких рекомендацій:

  • почніть підготовку за кілька днів до відвідин пляжу. Щоб повернутися з відпустки з гарною бронзовою засмагою, за пару днів, а ще краще за тиждень до поїздки, подбайте про належне очищення та підготовку шкіри до сонячних ванн. Для цього можна використати пілінг або скраб для тіла. Він відлущить роговий шар шкіри, створить необхідні передумови, щоб засмага лягла рівно;
  • перебуваючи безпосередньо на сонці, обов’язково дотримуйтесь правил нанесення сонцезахисних засобів (нанесення за пів години до виходу на пляж, регулярне оновлення, рівномірне покриття всіх відкритих ділянок достатніми обсягами засобу);
  • не нехтуйте застосуванням засобів, призначених для догляду за шкірою після засмаги.
Рівномірна засмага = правильний догляд + відповідний раціон.

Розглядаючи питання, як засмагати правильно, щоб рівномірно і без шкоди, настійно рекомендуємо приділяти увагу не лише доглядовій та захисній косметиці, а й раціону харчування. Ваш раціон, наявність у ньому необхідних вітамінів та мінералів, дотримання питного режиму – все це має прямий вплив на красу і рівномірність засмаги.

Красива та здорова шкіра, а також однорідна засмага безпосередньо залежать від наявності вітамінів А та Е в організмі. Ультрафіолетові промені сприяють формуванню вільних радикалів, що прискорює старіння шкірних покривів. Щоб перешкодити цьому, слід забезпечити достатній прийом «сонячних» вітамінів А, С та Е. Тобто при бажанні мати гарну однорідну засмагу та здорову шкіру, рекомендується доповнити свій раціон такими продуктами, як цитрусові, абрикоси, дині, морква і шпинат. Як варіант, пропити перед відпусткою курс вітамінів (обов’язково з бета-каротином), щоб посприяти рівномірності засмаги, знизити чутливість шкіри до УФ випромінювання, плюс подовжити час безпечного перебування на сонці.

Також для забезпечення організму захистом від надмірного ультрафіолетового випромінювання необхідно доповнити свою дієту продуктами, які містять вітамін Д, такими як яйця і молочні продукти. Можна використати спеціальні вітамінні добавки. А ще з весни найкраще ввести в раціон омега-3 кислоти.

У спекотні дні особливо важливо випивати достатньо рідини, щоб не допустити зневоднення організму. Рекомендується вживати просту, негазовану воду, а також корисно пити свіжовичавлені соки й трав’яні чаї.

Якщо ви хочете отримати красиву рівномірну засмагу, але боїтеся сильно пошкодити шкіру шляхом впливу сонячного ультрафіолету, для вас теж існує варіант. До інших методів одержання гарного відтінку належать такі, як самозасмага або бронзатори, які мінімізують пошкодження шкіри ультрафіолетом. Можна, наприклад, трохи засмагнути, дотримуючись зазначених вище правил, і закріпити ефект, використовуючи олію-бронзатор після засмаги. Залишитеся задоволені безпекою для шкіри у поєднанні з її ніжністю, шовковистістю та бронзовою естетикою.

Красива бронзова засмага – як зберегти?

Якщо ви з’ясували, як правильно засмагнути на сонці, як правильно користуватися кремом від засмаги, і вже реалізували отримані знання на практиці, також важливо отримати відповідь на запитання: а як подовжити період набутого ефекту? Як на довше зберегти привабливий бронзовий колір шкіри?

Ось основні рекомендації стосовно цього:

  • повернувшись із пляжу, дотримуйтеся такої послідовності: прийняття душу зі змиванням піску та залишків сонцезахисних засобів, а далі – застосування доглядового засобу після засмаги для зволоження, живлення й заспокоєння шкіри. Він забезпечить такий важливий в цей момент ефект охолодження, нормалізує водний баланс у шкірних шарах і послужить закріплювачем рівномірної засмаги з пролонгованою дією;
  • щоб засмага якомога довше залишалася рівною і красивою, на якийсь час відмовтеся від пілінгів та скрабування шкіри тіла, а також від відвідування лазні та сауни;
  • пийте морквяний сік, їжте будь-які жовті/помаранчеві фрукти. Вони подовжують збереження засмаги зсередини, доповнюючи свою користь для організму сприянням зовнішній естетиці.

Що робити при сонячних опіках?

Сонячні опіки – поширена проблема, що виникає під час тривалого перебування під сонцем без достатнього захисту шкіри. Це може статися під час пляжного відпочинку, активного відпочинку на відкритому повітрі або навіть просто у повсякденному житті, коли ми знаходимося під прямим сонячним промінням без сонцезахисного крему. Сонячні опіки можуть бути болючими і викликати почервоніння, поколювання та лущення шкіри. Однак, не варто таке терпіти і пускати все на самоплив. Потрібно діяти.

Є кілька способів полегшити дискомфорт та прискорити процес загоєння при сонячних опіках:

  1. Припиніть перебування на сонці. Якщо ви помітили ознаки сонячного опіку, негайно залиште сонячне місце. Подальший вплив ультрафіолетових променів лише посилить негативний стан.
  2. Охолодіть шкіру. Нанесіть прохолодні компреси на обпалені ділянки шкіри або приймайте прохолодні ванни. У жодному випадку – дуже холодні. Оптимальна температура води – приблизно кімнатного діапазону. Це допоможе зняти поколювання та зменшити запалення.
  3. Використовуйте заспокійливі і пом’якшувальні засоби для шкіри. Нанесіть на обпечену шкіру лосьйон з алое віра чи пантенолом. Чудовий варіант – гель після засмаги Bronze Body Mr.SCRUBBER. Він допоможе пом’якшити та зволожити шкіру, сприяючи її загоєнню.
  4. Уникайте подразнювальних речовин. У випадку сонячних опіків намагайтеся не використовувати косметичні засоби або продукти з вмістом алкоголю, які можуть ще більше подразнювати шкіру.
  5. Не проколюйте пухирці. Якщо на шкірі утворилися бульбашки, не намагайтеся їх проколоти. Це може призвести до інфекції та уповільнити процес загоєння.
  6. Пийте достатньо рідини. Переконайтеся, що ви п’єте достатню кількість води, щоб уникнути зневоднення, особливо, якщо сонячний опік супроводжується лихоманкою.
  7. Обов’язково уникайте сонця під час пікової активності. Не просто утримайтеся від перебування на сонці в період 10:00-16:00, коли сонячні промені найінтенсивніші, а постарайтеся взагалі не виходити на вулицю, поки ваша шкіра не відновиться.
  8. Періодично наносьте м’які пов’язки. Якщо сонячні опіки дуже болючі або охоплюють велику площу шкіри, краще зробити м’яку пов’язку, щоб захистити обпалені ділянки від механічного впливу.
  9. Зверніться до лікаря. Якщо сонячні опіки супроводжуються сильними больовими відчуттями, лихоманкою, головним болем або іншими серйозними симптомами, негайно зверніться за медичною допомогою. Це може бути ознакою опіку серйознішого ступеня, що вимагає лікарського втручання.
  10. Поновіть інформацію про значущість сонцезахисних засобів та правил безпечної засмаги. Саме час виправляти помилки і робити так, щоб не допускати їхньої повторної актуалізації. Пам’ятайте, що профілактика завжди краще, ніж лікування. Купити сонцезахисні засоби – завжди виправданіше, ніж потім страждати від необґрунтованої зневаги до їх застосування.

Які висновки можна зробити? Такі, що всі згадані вище аспекти та правила безпечної засмаги просто обов’язкові до виконання, без будь-яких «але». І час перебування під сонячним промінням, і години, коли можна, а коли краще не варто бути на пляжі, й застосовувані засоби для засмаги і після – все має значення. Уважне ставлення до сонячної безпеки допоможе вам уникнути неприємних наслідків та підтримає гарну і здорову шкіру протягом довгих років, чого вам щиро й бажаємо.